Енергийно ефективно решение – фотоволтаична система за битови нужди
През последните няколко години усилено се коментират ползите от внедряването на т.нар. възобновяеми енергийни източници и, като техен представител, фотоволтаичните системи се радват на все по-висока популярност. Електроенергийния системен оператор (ЕСО) в своята статистика за миналата година цитира ръст от 38,5% на капацитета на фотоволтаичните централи у нас, а от пролетта стартира кандидатстването по Европейската програма за финансиране на фотоволтаични системи за домакинствата.
С други думи – достъпността на внедряването на фотоволтаична система за физически лица е повече от добра и отваря възможност за много домакинства да бъдат енергийно ефективни в дългосрочен план, което преведено на съвсем разбираем език, ще означава по-ниски сметки за потребление на ел.енергия.
За хората, които не са запознати с ролята и функциите на фотоволтаичните системи, накратко ще разкажем как действат и защо се считат като едно от най-екологичните решения. Фотоволтаичните панели (понякога наричани слънчеви) трансформират слънчевата енергия в електрическа. Именно този факт ги прави толкова интересни – след първоначалната инвестиция, последващите разходи за поддръжка са относително ниски, а всеки ден с ясно време и слънчево греене, води до производство на ел.енергия. Географското положение на България на практика поставя всички райони в подходяща зона за инсталиране на фотоволтаични централи.
Естествено, както при всяка друга електроцентрала или производствен актив, така и при фотоволтаиците са налице различни модели, които имат различна ефективност. Иновациите навлизат почти ежедневно и вече новите и качествени системи позволяват да се генерира по-висока мощност от по-малко пространство заето от фотоволтаични панели.
Конкретни ползи
Променящите се цени на ел.енергията показват, че не можем да сме сигурни дългосрочно какви ще бъдат разходите за енергия – нито за битовите потребители, нито за бизнеса. А по-високите цени на ел.енергия правят по-ефективна инвестицията във фотоволтаична система. Експертите казват, че една фотоволтаична система за собствено потребление, с мощност 10 kWh, може да осигури до 50-60% икономия от годишните ни разходи за ел.енергия.
При бизнеса ефектите се измерват не само със спестените разходи, но и с по-точно прогнозиране на разходите, от там и с гарантиране на себестойността на продукцията и услугите, което пък води до предимства при договарянето с контрагенти и сключването на изгодни търговски договори.
Без значение от ползвателя – домакинство или бизнес – възможностите да произвеждаме ел.енергия от фотоволтаици са налице и са повече от оправдани, като разпознаваме следните цели на произведената енергия:
- За собствено потребление – може би най-икономичния и логичен вариант. Води до спестяване на разходите за ел.енергия, по-точното им прогнозиране и чисто нормативно се ползва от най-олекотения административен процес в тази сфера. Възвращаемостта от инвестицията или срока на изкупуването й зависи от цените на ел.енергия, но можем да го обобщим в интервала между 4 и 7 години. Допълнителен плюс за инвестиция предназначена изцяло за собствено потребление е възможността да се кандидатства и да се получи безвъзмездна финансова помощ по някоя от действащите или предстоящите мерки, част от Плана за възстановяване и устойчивост.
- За собствено потребление и продажба на излишъка – при подходяща мощност на фотоволтаичната инсталация този вариант може да максимизира ефекта от инвестицията в нея и да доведе до още по-добри резултати от икономическа гледна точка. За добри резултати е препоръчително инсталациите да са с мощност от поне 30 KwT.
- За продажба на ел.енергия – тук вече говорим изцяло за търговска дейност. Необходимо е да се изгради фотоволтаичен парк (фотоволтаична електроцентрала), който е съпроводен с цялото необходимо оборудване и отговарящ на нормативните изисквани за изграждането на този род централи. При тази цел на инвестицията говорим изцяло за бизнес потребност и бизнес логика на проекта.
Тъй като статията е насочена предимно върху възможностите в момента физическите лица (домакинствата) да си осигурят финансиране за инвестиция в тази посока и да облекчат разходите си за ел.енергия в дългосрочен план, ще продължим с възможностите в тази посока, а именно:
Как да изградим фотоволтаична инсталация за собствено потребление и можем ли да получим финансова подкрепа за тази цел?
Краткият отговор е – да, това е възможно и никога досега не е било толкова лесно и близко до всяко едно домакинство в страната.
Все още е отворена за кандидатстване програмата на Министерството на енергетиката за безвъзмездно финансиране на фотоволтаични централи за нуждите на домакинствата, а се очакват и следващи приеми след приключване на текущия. Изискванията към допустимите кандидати са подробно описани в условията на програмата, като част от основните са: кандидатите да са всички физически лица, да обитават собствено жилище, което да е основно за тях и на същия адрес да няма регистрирано юридическо лице. Целта е да се замени неефективен източник на енергия (печка, котел, камина и др.). Субсидията е в размер до 70 % от направените разходи за изграждане инсталацията и не може да надхвърля 15 000 лв. Пълната информация за кандидатстване можете да намерите на следния линк: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/d5358ff6-70f3-49ba-96f1-ce8790300fb2
Заедно с нашите партньори, ние от FinPoint разработихме комплексна услуга, която осигурява плавно преминаване през целия процес:
- Налични са готови решения за избор на фотоволтаична инсталация, в зависимост от потребностите на съответното домакинство. Предложенията са налични както във вариант с поставяне на батерия за съхранение на произведената ел.енергия, така и във вариант без батерия.
- Инсталацията ще бъде монтирана от квалифицирани експерти, притежаващи необходимия опит, знания и сертификати за тази дейност и отговарят на изискванията на програмата.
- Съдействаме с осигуряване на финансирането при най-добри условия и параметри изцяло съобразени с индивидуалните възможности;
- Административно съдействие в процеса на набавяне на необходимите документи, разрешителни и пр., вкл. и с кандидатстване за програмата за безвъзмездно финансиране;
- Застраховане на фотоволтаичната централа за нуждите на домакинствата и при условията на Програмата.
Чрез тази комплексна услуга си осигурявате цялостен процес, гарантиран от професионалистите ангажирани в него. Същевременно няма да ви се налага непрекъснато да се информирате за всеки дребен детайл или изискване, и да губите време за изпълнение на всички нормативни и административни изисквания.
За да заявите консултация и начало на процеса – подайте заявка чрез нашата форма за консултация https://finpoint.bg/contact/ или на имейл: