Как да защитим личните си финанси в периоди на несигурност
Икономическата реалност
Светът се бори с инфлацията, новините са изпълнени с информация за предстоящо или току-що проведено заседание на голяма Централна банка. И обикновено ни предупреждава за възможно повишение на лихвите. Банковите кредити почти навсякъде се предоставят с по-високи лихвени нива (за късмет в България този процес върви с известно забавяне и много малки стъпки). Самите банки вече предприемат по-консервативен подход към клиентите. Във важни региони се провеждат военни действия (съвсем недалеч от нас).
На много от макроикономическите показатели и трендове не можем да повлияем, но можем да повлияем върху собствените си действия, за да защитим и надградим личните си финанси и богатство.
Не знаем колко дълго ще продължи несигурната икономическа и политическа ситуация, затова е по-добре да действаме предвидливо, вместо просто да чакаме страстите да се уталожат и да се надяваме, че всичко ще продължи постарому.
Ето някои кратки препоръки и съвети за ефективна защита на личните финанси:
- Прегледайте внимателно месечните си приходи и разходи. Създайте бюджет, който отразява вашите реални финансови възможности. Идентифицирайте области, в които може да направите оптимизации. Помислете къде са вашите буфери ако, например, цените се повишат с 20%. Ако имате нужда от съдействие за сметките или не знаете как да изготвите бюджета си- ние сме на ваше разположение. Ще направим това заедно имайки предвид ежедневието ви и детайлите в него. Разгледайте плана ни на следния линк: „Позволи си повече“ ;
- Прегледайте фонда си за спешни случаи. В тази ситуация е важно да го имате и да бъде в размер около горната граница на препоръчителното ниво (поне равен на разходите ни за 6 месеца). Не забравяйте обаче, че „замразяването“ на всичките ни средства на депозит също не е добра идея – в ситуация с високо ниво на инфлация наличните средства се излагат на прекомерен риск от обезценяване;
- В тази ситуация не бихме препоръчали тегленето на нов кредит, освен ако това не е крайно необходимо. През последните години станахме свидетели на сериозен ръст при ипотечните кредити, подпомагащ ръста в цените на имотите. И стигнахме до ценови нива, които ги правят имотите по-малко достъпни за част от населението. Това се дължи на изпреварващото покачване на техните цени (и тези на строителните материали), спрямо покачването на доходите. Добавяйки ситуацията на покачване на лихвените нива, покупката на имот с кредит следва да бъде доста селективна. Още по-бдително трябва да подхождаме при сделките „на зелено“, където традиционно се проявяват повече рискове: риск от недовършване на сградата; финансови затруднения при инвеститора; риск от промяна в цената, породена от нестабилност при цените на строителните материали и т.н.
Затова препоръчваме да се прегледат действащите кредити и тези от тях, които не са с добри условия, да бъдат предоговорени или да предприемете действия за ускорено погасяване.
- Проверете вашите застрахователни полици и се уверете, че имате добро покритие и защита. Не пренебрегвайте нищо – имущество, здраве, доходи…. Представете си как в периоди на висока инфлация и увеличени разходи ни се налага да плащаме за ремонт, защото сме имали щета, но не сме сключили имуществена застраховка. Неприятно, нали? Голяма част от застраховките струват няколко лева на месец…
- Инвестирайте разумно – в периоди като този следете по-често своите инвестиции, за да можете да реагирате в случай на необходимост. Това не означава да не инвестирате изобщо, дори много често инвестициите от периоди на криза се отплащат по-добре. Просто – не слагайте розовите очила и се оглеждайте за рискове…. и за възможности. Сещам се за онзи цитат на Уорън Бъфет: „Като отмине приливът, разбираш кой е плувал гол“.
Стратегия от типа „спестовен план“ обикновено е мъдро решение, като в подобна ситуация минимизира риска, без да е необходимо да сте експерти в сферата. Основната му идея е регулярно инвестиране с малки суми, например ежемесечно. Печелите достъпност и осреднена стойност на инвестициите.
Разнообразието на различни активи във вашия инвестиционен портфейл е важно. Диверсификацията намалява риска и предоставя възможност за по-стабилни резултати през различни икономически сценарии.
- Инвестирайте в своето образование и умения. Подгответе се за промените в икономическата обстановка, като развивате компетенции, които са търсени на пазара на труда. Впрочем това винаги е добра идея и ако добавите повишаване на финансовото познание, то тогава ще се справяте още по-добре с останалите 5 съвета.
Вместо финал – просто помислете и се консултирайте с експерт
Това са нашите 6 основни препоръки за фокус върху личните финанси в периоди на криза. Наясно сме, че изисква внимание, планиране и дисциплина. Следвайки тези съвети, ние вярваме, че ще създадете по-устойчива финансова основа, която да ви предпази в периоди на икономическа криза.
Бъдете информирани, решителни и готови да приспособявате финансовите си стратегии спрямо променящите се обстоятелства.
Ние сме на разположение за консултация и подкрепа при вашият индивидуален план. Важно е да направите първата стъпка.