Заложете си цели

„Пътят към успеха“

Красотата на живота е, че той е непредвидим. И няма разписани правила и инструкции, които се връчват и трябва да се следват. Дали сте си задавали въпроса какво се случва ако не продължите да се движите в посоката, която желаете? Отговорът е лесен. Друг ще ви поведе в неговата посока. Без ясна визия къде отивате, вие несъзнателно следвате някой друг. Стигате до място или състояние, където той се е запътил. Там ли искате да се намирате обаче? Дали следвате успешен човек? Неговите успехи, вашите цели ли са?

Знаете ли, че колкото и големи успехи да постигнете, ако не са вашите и не са в унисон с вашите ценности, няма да сте напълно удовлетворени и винаги ще чувствате липса, празнота в себе си. Ще се чудите защо има хора, щастливи с толкова малко, и хора, които не са доволни, дори, когато са постигнали толкова много.

В тази статия ще ви разкажем за целите и за тяхната роля по пътя към успеха. Как да определите вашите и как всяка стъпка към постигането им, да ви носи това чувство и усещане за цялост, което търсите.

Може да се постигнат невероятни неща, когато се работи с цели. Те дават отправна точка. Разписани задачи, които следваме. В повечето случаи – без дори да се замислим. И когато си зададем въпроса кое е най-лошото, което може да се случи ако не изпълним дадена цел, разбираме, че бедата не е толкова голяма. Вероятно най-голямата щета ще е да не се промени нищо. Ако обаче сме изминали поне част от пътя, дори и без да сме стигнали края, ще сме си взели някои важни уроци. И ще имаме самочувствието, че сме подобрили живота си в определена степен, и сме по-близо до крайната цел.

Важно! Когато мислите за целите си, поставете фокуса върху това, което искате да постигнете. Не върху това, което нямате. Фокуса ви следва да бъде в проектиране на бъдещето, а не при настоящите проблеми.

Основните правила на целеполагането:

  1. Целите трябва да бъдат формулирани позитивно

За да направите план на стъпките, които ще ви заведат до крайния резултат трябва да си отговорите на въпроса – какво искате да постигнете. Мислите се насочват към решенията. Ако се насочите към това да подобрите финансовото си състояние, ще започнете да търсите информация как може да постигнете по-добър финансов статус. Ако се фокусирате към обстоятелството, че в момента нямате достатъчно средства – ще мислите само върху „нямането“, върху липсата. А това ще ви блокира и ще стопира пътя на развитието ви.

  1. Целта трябва да бъде конкретна и ясна

Общите цели и състояния не водят до конкретни стъпки, които да изпълнявате, за да стигнете там, където искате. Абстрактните цели объркват. Задавайте си въпроси за целта, докато не я изясните напълно. Искате да станете богат. Добре. Но не спирайте до тук. Помислете какво означава това за вас. Как ще разберете, че сте стигнали до резултата, който сте желали. От какви доказателства ще имате нужда, за да се уверите, че сте го постигнали? Например: получавате определена заплата, заделили сте точно определена сума по сметката си или имате достатъчно средства, за да покриете разходите за мечтаните пътувания. Но бъдете конкретни: какво искате, кога, как и колко време ще е нужно, за да постигнете целта?

  1. Обмислете как ще се убедите, че сте стигнали, където искате и коя е обратната връзка, която ще ви даде сигнал, че сте там, където желаете

Може сега да ви се струва досадно да мислите за тези детайли, но те са важни точно толкова, колкото самата цел. Важно е да определите доказателството, което ще ви сигнализира, че сте в правилната посока или че сте постигнали крайния резултат, към който се стремите. Обратната връзка ви държи фокусирани. Много лесно е да изгубите посоката, ако не разпознавате правилните знаци по пътя. Особено при дългосрочните цели. Помислете какво ще се случи ако пилота на един самолет не внимава за посоката. Знае за къде лети, но не следи по време на пътуването времето, височината, оборудването и се окаже, че всяко едно от тях е довело до изменение на курса. Дали ще стигне там, за където се е запътил? Представете си сега предизвикателствата на живота и човешката комуникация. Ако вниманието не е насочено да чете знаците навреме, до къде ще ни доведе това?

Важните въпроси на тази стъпка, които ще бъдат ваш ориентир са:

  • Каква е вашата крайна цел (за къде сте се запътили)?
  • Кои са индикаторите ви за успех?
  • Колко често ще проверявате сигналите?

 

  1. Разпределете ресурсите, от които се нуждаете

Какво разбираме под ресурси? Това са книги, оборудване, хора, време, лични качества, професионални умения и друго необходимо ви по пътя към крайната цел.

Помислете с какво разполагате в момента, допълнителните неща от които имате нужда и не подценявайте малките побутвания, които ще ви подкрепят в точните моменти. Нерядко те се оказват най-важните. Малкият ресурс, наличен в точното време, ще ви осигури важната крачка напред за да продължите.

Задавайте си въпроси:

  • Какво можете да направите, за да постигнете целта си?
  • Всичко ли зависи от вас?
  • Какво можете да направите, за да предизвикате другите, така че да ви помогнат?
  • Можете ли да подобрите някой ресурс още днес и да не отлагате старта на промяната?

 

  1. Мислете проактивно

Особено ключова стъпка отнасяща се до пътуването, а не до крайната цел. Ако се съсредоточите да търсите решения, начини и ресурси още преди да имате нужда от тях, ще се окаже, че сте подготвени точно на време. Мислите ви ще са фокусирани върху действията, които трябва да предприемете вие, а не някой друг. Ще се научите да виждате възможности, а не пречки. Контрола е във вашите ръце.

  1. Сверявайте прогреса с глобалната картина

Наложете си често да се оглеждате до къде сте стигнали и какво се е променило. Не се фокусирайте само върху себе си. Всяка стъпка, която правите, ще променя плана ви и ще води след себе си промени за вас и за околните. Това правило е свързано, както с посоката ви, така и с крайната ви цел.

Задавайте си въпроси:

  • Дали крайната точка все още е актуална и отговаря на първоначалната идея?
  • Дали ще ви донесе щастието и баланса, които търсите?
  • Ами цифрите? Дали не са се променили?
  • Възможно е да сте се отказали от неща, които желаете? От какво още трябва да се откажете?
  • Хората около вас щастливи ли са? А вие?
  • Промените съвместими ли са с вашите ценности?

 

  1. Начертайте план за действие

Това е една от най-важните стъпки. Сега след като сте си отговорили на изясняващите въпроси какво искате, как, кога и с кого, следва да изготвите плана, по който ще вървите и ще сбъдвате целта си. За да предприемете действия, трябва да имате отправна точка. Всяка постигната малка цел по пътя, ще ви държи мотивирани. Нашият съвет в тази посока е да разделите всяко действие на по-малки такива, които са реалистични, постижими и видими.

Сещам се за онзи сатиричен въпрос: „Как се яде слон?“ и отговорът: „На малки парчета.“

Планът е вашата карта.

Основни компоненти на плана в табличен вид:

Посока (крайната цел):…………..Пътуване (пътят до целта):……………….
Доказателства (за постигнати резултати): ………………..Обратна връзка и маркери (че сте в правилната посока): …………..
Ресурси (тези, които имате и тези, от които се нуждаете): …………………Проактивност (новости, които да разучите, глобалната картина):………..

 

Никога не се отказвайте от вашият път. За да не извървявате нечий чужд път, мислете за промените като предизвикателства и чертайте пътеки.

Ако имате нужда от доверен приятел и ресурси за вашето пътуване – ние сме до вас!